A hosszú hétvége alatt egy sokkoló hír járta be a sajtót.
Elvesztett egy házaspár egy kislányt, az autópálya pihenőben felejtették. Csak éppen az volt a gond, hogy nem tudják melyikben. Szerencsére pozitív végkifejlete volt a történetnek, egy másik család felvette, elvitték egész Triesztig, ahonnan felhívták a szülőket. Nem tudom miért kellett addig várni, de van egy olyan sejtésem, hogy az olasz mobilhálózatra vártak...
Fontos információ volt az újságokban, hogy a kislány angolul is beszél.
Azonban mi a helyzet, ha a gyerek még nem beszél idegen nyelven, vagy fél megszólalni? Ami valljuk be, egy eltűnt gyerek esetén tök reális.
A nyáron mi is gyerekkel mentünk több országon keresztül, és bár olyan helyen voltunk ahol tele van gyerekekkel és zárt komplexum, már az elején elhatároztuk, hogy kérünk helyben azonosító karszalagot.
Kb. úgy kell elképzelni, mint egy Sziget fesztivál belépő, csak épp rá vannak írva a szülő adatai, telefonszámmal. Ha netán elveszne a gyerek, el tudnak minket érni a megadott elérhetőségeken. Ezt a gyerek büszkén viselte, és felhelyezéskor elmondtuk mit tegyen, ha véletlenül elveszítenénk egymást (nagy tömegre számítottunk).
Menjen oda egy büféshez/dolgozóhoz, és mutassa meg a karszalagot! Ezt többször elmondtuk, sőt el is játszottuk vele (5 éves).
Azonban az ördög nem alszik, ahogy a példa is mutatja, és az jutott eszembe, hogy lehetséges már az út előtt beszerezni ilyen karszalagot.
Persze a mobil korszakban már egész innovatív megoldások is születtek, amely QR kóddal is el van látva
Amit mindenképp megjelenítenék ezeken a szalagokon:
- Jelzés angolul és/vagy németül, hogy a gyerek elveszett
- A gyerek neve
- A szülők mobil elérhetősége nemzetközi hívásra alkalmas formátumban (+36301234567)
- A szülő milyen nyelven beszél (kis zászló piktogrammal)
- A gyerek milyen allergiában szenved, milyen gyógyszer szed, stb
Ezeket egyben is meg lehet jeleníteni a QR kód segítségével, és ha kinyomtatjuk egy erős anyagra, minden bizonnyal hasznos lesz. Emellett a gyerekkel is meg kell beszélni kihez menjen, ha segítségre van szüksége?
Rendőr/mentőápoló/orvos/tűzoltó/adott helyszín dolgozója (egyenruhás)/büfés stb...
Úgy gondolom megéri a pénzt és fáradtságot, és ha esetleg baj történik, megvannak a kontakt-személyek. De a legjobb, ha elindulás előtt létszámellenőrzést tartunk (nem úgy, mint a Reszkessetek betörők-ben [15:34-től]).